ELEKTRİK TESİSATI

Ev, iş yada fabrika gibi kullanım alanına bağlı olarak ve kullanım alanında elektriğe ihtiyaç duyulacak ekipmanların, çeşitli sanayi makineleri ve benzeri ürünler için pano, priz, sigorta, anahtar, bağlantı hatları vb. teçhizatlar elektrik tesisatı kapsamına girmektedir.

TOPRAKLAMA

Topraklama, elektrik ile çalışan ekipmanların olası bir elektrik kaçağı tehlikesine karşı alınan önemli bir önlemdir. Kaçak elektriğin bir iletkenle toprağa verilmesini sağlayan sistemdir. İnsan hayatını ve ekipmanların kullanım ömrünü riske atmamak için elektrik kaçağı riskine karşı topraklama kesinlikle yapılmalıdır.

TOPRAKLAMA ÖLÇÜMÜ

Toprak direnci, toprağın elektrik akımını geçirdiği sırada göstermiş olduğu tepkidir. Topraklama ölçümü, toprak direnci test cihazı kullanılarak hassasiyetle ölçüm işleminin gerçekleştirilmesidir. Topraklama ölçümünün amacı, elektrik tesisatının bulunduğu yerlerde iletkenlik olarak ters bir durumun olup olmadığını belirlemektir. Elektrik hatlarının olduğu alanlarda kaçak vb. bir durum varsa bu durum insanlar ve ekipmanlar üzerinde çeşitli sorunlara yol açabilmektedir. Bu sorunların halledilebilmesi için elektrik tesisatı bulunan alanlarda periyodik olarak ölçümlerin yapılması ve kontrollerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Ülkemizde hali hazırda yürürlükte bulunan “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği” gereğince işletmelerde kurulu olan elektrik tesisatı topraklama kontrollerinin konusunda uzman olan personeller tarafından yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Topraklama ölçüm ve kontrolleri yılda en az 1 (bir) kez yapılmalıdır.